top of page

The Passion Of The Christ -Tutku: Hz İsa’nın Çilesi Filmi Üzerine Bir İnceleme

The Passion Of The Christ filmi, Nasıralı İsa’nın çarmıha gerilmesinden önceki 12 saatte gerçekleşen olayların anlatıldığı bir filmdir. Tutku: Hz İsa’nın Çilesi filmi, İsa Peygamberin havarileriyle toplantısını gerçekleştirdiği ‘’ son yemekte’’ başlamaktadır.


Mayasız Ekmek Bayramı'nın ilk günü öğrenciler İsa'nın yanına gelerek, “Fısıh yemeğini yemen için nerede hazırlık yapmamızı istersin?” diye sordular. İsa onlara, Kente varıp o adamın evine gidin dedi. “Ona şöyle deyin: ‘Öğretmen diyor ki, zamanım yaklaştı. Fısıh Bayramı'nı, öğrencilerimle birlikte senin evinde kutlayacağım.” Öğrenciler, İsa'nın buyruğunu yerine getirerek Fısıh yemeği için hazırlık yaptılar (Mat. 26;18-19).

Son yemekteki en önemli kısım Hz. İsa’nın eline ekmeği alarak bir parça bölmesi ve havarilerine uzatarak ’Bu sizin uğrunuza feda edilen bedenimdir. Beni anmak için böyle yapın.’’ Yine kâseyi eline alarak bu ise uğrunuza akıtılan kanımla gerçekleşen yeni antlaşmadır.’’ şeklinde konuşma gerçekleştirdiği belirtilmektedir. Bunun dışında ise yine yemek sırasında Hz. İsa kendisine ihanet edecek olan kişiyi de söylemektedir.’Size doğrusunu söyleyeyim, sizden biri bana ihanet edecek’’ dedi. Bu söz onları kedere boğdu. Teker teker,’’ Ya Rab, beni demek istemedin ya?’’ diye sormaya başladılar. O da, ‘’Bana ihanet edecek olan’’ dedi, ‘’Elinde ekmeği benimle birlikte sahana banandır. O’na ihanet edecek olan Yahuda, ‘’Rabbi, yoksa beni mi demek istedin? Diye sordu. İsa ona, ‘’Söylediğin gibidir’’ karşılığını verdi ( Mat.26;21-25).

Son Yemek kısmından sonra film Zeytinlik Dağı’nda devam etmekte olup burada kendisine ihanet edecek olan kişinin yani Yahuda’nın bir grup askerle geldiği görülmektedir. Zeytinlik dağında sadece havarileriyle buluşan Hz. İsa ‘’zamanım yaklaştı’’ derken aslında yaşayacağı tüm olayları bilmekte olduğunu anlamak mümkündür. İsa Peygamber burada tutuklanarak mahkeme salonuna götürülür fakat mahkeme salonu sadece Nasıralı İsa’nın ölümünün gerçekleşmesini isteyen kişilerle doludur.

Buradaki önemli anlardan biri ise Matta incilinde geçtiği gibi Başrahibin Hz. İsa’ya dönerek: Yaşayan Tanrı adına ant içmeni buyuruyorum, söyle bize, Tanrı'nın Oğlu Mesih sen misin?” demesidir. Hz. İsa; “Söylediğin gibidir”. Konuşmasına devam ederek, “Üstelik size şunu söyleyeyim, bundan sonra İnsanoğlu'nun, Kudretli Olan'ın sağında oturduğunu ve göğün bulutları üzerinde geldiğini göreceksiniz.”

Filmin devamında ise İsa Peygamberin ölümüne kesin olarak karar verilmektedir. İdam cezasının uygulanmasını için Roma valisi Pilatus’a götürülür. Pilatus’un İsa’ya olan tutumu ise burada dikkat çekmektedir. Pilatus farklı çözümler üreterek Nasıralı İsa’yı kurtarmak istese de başarılı olamamıştır.Pilatus Yahudilere;’’İşte O’nu dışarıya, size getiriyorum. O’nda hiçbir suç bulmadığımı bilesiniz’’. dedi. Böylece İsa, başındaki dikenli taç ve üzerindeki mor kaftanla dışarı çıktı. Pilatus onlara,’İşte o adam’’ dedi. Başkahinler ve görevliler İsa’yı görünce, ‘’Çarmıha ger, çarmıha ger’’ diye bağrıştılar’’ (Yu. 19;4-12).

Kendisinin çarmıhı taşıyarak götürülmesi orada elleri ve ayaklarının çivilenmesi onun uzun süreli ve acı çekerek ölmesi için yapılan bir uygulamaydı fakat beklenilen süreden daha kısa bir vakitte kendisinin ‘’ Baba, ruhumu ellerine bırakıyorum’’ diyerek son nefesini vermesi herkesi şaşırtmaktadır.

‘’Hele…Hele…Lamat Zabac Ta Ni’’

Hz. İsa’nın çarmıhta söylemiş olduğu ve Tükeniyorum. Tükeniyorum... Yüzümü Karanlıklar Kaplıyor anlamına gelen bu ifade Hz. İsa’nın Naacalli rahiplere kendisi hakkında telepatik bilgi vermesi olarak düşünülmektedir.

Filmde, yaşayacağı her şeyi başından itibaren bilen Hz. İsa’nın yakalandıktan sonra Romalı askerler tarafından kendisine uygulanan şiddet ve çarmıha gerilişinde süreçte gerçekleşen olaylar derin duygu ve düşünce içerisinde bırakmakta olup oldukça etkileyici olduğunu söyleyebiliriz.
Yönetmen: Mel Gibson

Yapımcı: Bruce Davey, Mel Gibson, Stephen McEveety

Oyuncular: Jim Caviezel, Monica Bellucci, Maia Morgenstern, Claudia Gerini, Francesco Cabras, Toni Bertorelli

Yapım yılı: 2004, ABD

Süre: 2 Saat 7 Dakika

Dil: Aramice, İbranicem, Latince

Tür: Dram

IMDb: 7.2/10Commentaires


bottom of page