top of page

Kutudaki Siyah Çiçek: AMY WINEHOUSE

Her güzel şey bir yaşanmışlıktan çıkar . İcatlar bir ihtiyaçtan, öyküler hayallerden, şiirler ise duygulardan… Ya da acılarımızı en iyi kağıt üzerine yansıttığımızda hafifletebiliriz. Belki de başka yeni dostlar edinmek için. Amy de öyle yaptı. Acılarını paylaşmak istedi çünkü artık taşıyamıyordu. O şimdi yok ama şarkıları bizlerle.

Amy Winehouse, kutudaki siyah çiçek; her şeyi anlatan ama kimsenin onu anlamadığı çiçek. Londra’da yağmurlu günde dünyaya geldi. Doğduğu gün bile tıpkı kendisine benziyordu; yağmurlu, hüzünlü, kasvetli. Amy'nin annesi onun her şeyi yapmasına izin veriyor kızına hiç bir konuda engel olmuyordu. Babası ise onu jazz şarkılarla tanıştırdı. Bir zaman sonra babası başka bir kadına gitti. Bu onun için ilk yıkılıştı. Saçlarını değiştirdi çünkü bu yıkılış özgüvenini kaybetmesine neden oldu.


Daha sonra bir gece kulübünde yeni bir arkadaş ile tanıştı. Aslında kendi sonunu getirecek arkadaştı bu… Problemleri benzerdi. İkisi de babalarını kaybetmişlerdi. İlk kez problemlerini uyuşturucu ile çözmeyi denediler olmadı, sonunda uyuşturucudan da kaçmaya çalıştı fakat artık çok geçti.

Back to Black şarkısında 27 yaşında hayatını kaybeden Amy, ölümüne kısa bir süre önce sanki hissetmiş gibi kendi cenaze törenini bu şarkının klibinde anlatmıştır. Babasının başka bir kadına gidişini acılarını onunla bastırmaya çalıştığını hissettiren Amy, arkadaşının da onu terk etmesiyle ikinci kez yıkıldı. Kendi hayatından izlerle şarkı sözleriyle her zaman dile getirdi.

“You go back to her when i go back to black”

Rehab, doğru insanların hayatımıza eşlik etmesi gerektiğini özetliyor bu şarkı ama yaşamamız gereken, kendi seçimimize bağlı olmayan durumlar da olduğunu söylüyor. Bu şarkı da ise Amy, hem kendi tercihleri ile hem de kendisi dışında gelişen sebeplerle geçirdiği dönemi anlatıyor.

Amy Winehouse şu an yaşasaydı nasıl bir hayatı olurdu bilmiyoruz ama şarkılarıyla bizleri büyüledi ve büyülemeye devam ediyor. Bu kısa ömrüne sığdırdığı anılarıyla harika işler başardı. Benim en sevdiğim Amy şarkısı “Back to Black”.

Peki ya sizin?

Comments


bottom of page