top of page

Pembe Vergiyi Duydunuz mu?

Vergi Nedir? Vergi önemli bir vatandaşlık görevimiz ve onu birçok açıdan tanımlamak mümkün. Bu tanımlardan birisi devletlerin vatandaşlarına hizmet sunabilmek için ürünlerden doğrudan ya da dolaylı olarak topladığı paradır. Çeşitli vergi türleri var . Mesela hayatımızda en çok yer edinen KDV , ÖTV , ya da emlak vergisinden bahsedebiliriz. Ülkemiz açısından da vergi anayasamızda düzenlenmiştir ; vergilerin kanun ile sadece konulabileceği ve buna bağlı

olarak adalet ilkesi benimsenmesi gerektiği ifade edilmiştir.


Vergide adalet ilkesi ne ifade eder? Adalet kelimesi de tarihsel süreç boyunca tartışılan bir sözcük. Vergide adalet ilkesi ise yatay adalet ve dikey adalet olarak ayrılmakta. Yatay adalete göre , maddi gücü aynı olanlardan aynı verginin alınması; dikey adalet ise maddi durumu yüksek olanların daha çok vergi vermesidir. Mesela kitapta neden bu kadar vergi alınıyor ama elmastan alınmıyor sorunsalı gibi.
Pembe Vergi ya da Pink Tax

Vergi ile ilgili sorularımız tamamen yanıtlanamadı ama haber başlıklarında yeni bir kavram görmeye başladık: “Pembe Vergi “. Aslında pembe ile ilgili ilk tartışmamız bu değil. Mesela pembe otobüsler. Bu otobüsler rahatça seyahat edebilmeleri için sadece kadınların kullanacağı otobüslerdi ama pembe vergi kadınların yararına bir şey düzenlemek yerine kadınlardan daha çok vergi alındığını gösterdi. İki çift çorap düşünün, aynı firmanın ürettiği aynı renk ve işlevleri aynı yani ayağımızı

soğuktan korumak ya da ikisi de aynı pamuktan yapılmış olsun. Fakat ilki kadın çorabı ikinci ise erkek çorabı . Bu iki çorabın aynı fiyata satıldığını düşündünüz değil mi ? Maalesef, cevabımız hayır. Kadınlar erkelerle aldıkları aynı ürünlere daha fazla para ödemekte. Şampuanlar, jiletler ya da kremler bunlardan bazıları. Daha fazlası için etiketleri kontrol etmeniz yeterli.


Burger King Sosyal Deneyi

Fast food zinciri, Chicken Fries (Tavuk Kızartması) ürününün yanına pembe kutuda “Chick Fries” ismini taşıyan ve yalnızca kadınlara özel bir tavuk kızartması daha ekledi. (‘Chick’ kelimesi İngilizce argoda ‘hatun’ anlamına gelmekte.) Amaçları günlük yaşamımızda daha pahalıya aldığımız ürünlerin olduğunun dikkatini çekmekti ve başarılı da oldular. Birçok kadın ürünü almayı reddetti.


Kaynak:

https://www.youtube.com/watch?v=7rtHmSfYDbs&feature=emb_title

İzleyebileceğiniz Diğer Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=YGB3swTpHtw

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=3IfNaGXmphc&feature=emb_title

Yararlanılan Kaynaklar:

*https://vergidosyasi.com/2017/11/17/verginin-tanimi-ve-ozellikleri/

*https://www.ntv.com.tr/ekonomi/pembe-vergi-kadinlara-yuzde-264-fazla-

odetiyor,uaegcuSmHkS7Kb4FeWsrzQ

*https://www.dijitalajanslar.com/burger-king-kadinlardan-tavuk-kizartmasi-icin-daha-fazla-ucret-

istedi/

ความคิดเห็น


bottom of page