top of page

Netflix Belgeseli: The Confession Killer


Becky Powell ve Kate Rich’in kaybolmasından sonra Kate Rich’in bir yakının şüphelenmesi nedeniyle bütün gözler Henry Lee Lucas’a çevrilir ve tutuklanır. İki kadını öldürdüğünü itiraf eder; cesetlerinin nerede olduklarını gösterir. Mahkemeye çıktığı an yüzden fazla kadını öldürdüğünü itiraf eder. Bundan sonra Henry Lee Lucas, Teksas Rangerlarının gözetiminde milkshake yardımıyla suçları itiraf etmeye başlar. Mahkemede verdiği sayının üzerine çıkar. Yüz elli olur işlediği cinayetler sonra üç yüz olur. Eyaletlerden gelen polislerin gösterdiği her cinayeti teker teker itiraf etmesiyle ülke çapında üne kavuşur Henry Lee Lucas. Ona kaybolan veya öldürülen kişinin fotoğrafını göstermek yeter; her cinayeti en ince ayrıntısına kadar anlatır, öldürdüğü kişilerin bulunduğu yerleri gösterir. İnsanlar ona bir paket sigara veya milkshake getirerek istediği itirafları alabilir. Onu gösterdikleri değer ve ün sayesinde, Henry Lee Lucas onlara istedikleri şeyi verirdi; yani kandırılmayı.Üstlendiği cinayetler sayesinde nezarethanede çok rahat günler geçirir. Onunla ilgilenen şerifler bir dediğini iki etmez. Kaldığı odaya hobisi olan resim gereçlerini tedarik ederler. Yanında daima Rahibe ona eşlik eder; Abi kardeş ilişki bile olur aralarında. İtiraflar sayesinde ünlenen ve diğer seçime büyük yatırım yapan Teksas Rangerları Henry Lee Lucas’a sağlanan bunca ayrıcalığın sebebini açıklar. Kendine oluşan yoğun ilgi dolayısıyla bütün suçları birer birer üstüne almaya ve itiraf etmeye devam eder. Bu itiraflar sayesinde cinayet dosyaları ışık hızıyla kapanmaya, ülkedeki faili meçhul cinayetler çözülmeye devam eder.

Henry Lee Lucas ilgi sarhoşluğu nedeniyle toplumdaki algısını kaybeder. Sonucun ne olacağını bilmeden itiraflara, kameralar önünde adeta rockstar edasıyla sergilenmeye devam eder. Her milkshake başına bir cinayet itirafının geldiği ortamda Henry Lee Lucas tek düşündüğü daha fazla milkshake içmek olur. Kısaca kimin arabasına binse onun türküsünü çağırır. Henry Lee Lucas’ın itiraflarından ilk başlarda Gazeteci Hugh Aynesworth şüphelenir ve araştırmalara başlar. Ardından doğru söyleyenin dokuz köyden kovarlar atasözünün ne kadar gerçek olduğunu ispatlayan biri çıkar ortaya; Vic Feazell. Henry Lee Lucas’ın üstlendiği bazı cinayetlerinin kendi bölgesinden olduğu için Bölge Savcısı Vic Feazell olayın üstüne gider ve bazı cinayetlerin arasında binlerce mil olduğunu, o kadar yol yapan birinin arkasında hiçbir iz bırakmadığını fark eder. Bazı gazetecilerin itiraflara inanmadığı için bazen sahte cinayet haberleri götürdüğü zaman Henry Lee Lucas’ın hiç olmamış cinayet itirafıyla ilgili en ince ayrıntısına kadar anlatır. Bir kızın kaybolma olayıyla ilgili gelen polislere, kızı öldürdüğünü itiraf eder ancak daha sonra kızın arabasıyla nehire düştüğü anlaşılır. Bu olaylardan sonra Vic Feazell, Henry Lee Lucas’ı sorgulamak için izin alır ve hiçbir cinayeti işlemediğini itiraf eder.

Teksas Rangerlarının cinayet itiraflarından önce Henry Lee Lucas’ı olay yerine götürdüğü ve cinayetle ilgili önemli ipuçlarını verdiğini buna karşılık ona milkshake ve rahat bir hapishane ortamı kurduklarını söyler. Henry Lee Lucas’ın bu açıklamaları yaptıktan sonra Vic Feazell’a yolsuzluk davası açılır ve tutuklanır. Henry Lee Lucas tekrar Teksas Rangerlarına emanet edilir ve itiraflarına “Turuncu Çoraplı Kadın” cinayetine kadar devam ettirir. Bu cinayetten sonra idam cezası alır; pişman olur ve hiçbir suç işlemediğini itiraf eder. Yolsuzluk davasından kurtulan Vic Feazell geri dava açıp tazminat alır; yetinmez Henry Lee Lucas’ın idamın cezasını bozmak için avukatı olur. Henry Lee Lucas’ın Ölüm cezası affedilir ve birkaç sene sonra hücresinde ölür.

Henry Lee Lucas ve Teksas Rangerları karşılıklı çıkarları için gerçek katillerin kolayca ortada dolaşmalarına sebep olmuştur. Henry Lee Lucas kendini ilk defa önemli biri gibi gördüğü için Teksas Rangerlarının gözüne girmeye çalışır; bu şöhret çılgınlığı iki tarafında işine gelir. Henry Lee Lucas’ın itiraf ettiği yüzlerce cinayetten hangilerini işlediği, hangilerini sırf dayatıldığı için üzerine aldığı tam olarak bilinmemektedir. Belgeselin en karanlık yüzü ise cinayete kurban giden kişilerin aileleriyle ile yapılan röportajlardır. Günlük yaşantılarının bir cinayet sonucu tepetaklak olup hiçbir zaman eskisi gibi olmadığını yüzümüze vurur. Küçüklüğünden beri ilgiye muhtaç olan Henry Lee Lucas’ın bunca ilgiye maruz kalınca çocukça oyunlarına devam etmesi, Teksas Rangerlarının kendi çıkarları ve cinayetleri kapatmak istemesi sonucu ortaya çok korkunç bir tablo çıkar; yüzlerce faili cinayet ve onların kalpleri eskisi gibi atmayan yüzlerce yakınları.

Comentarios


bottom of page