top of page

Kirpinin Zarafeti / Muriel Barbery


Herkese merhaba, nereden başlasam bilemiyorum aslında; ilk önce kitabı okurken fark ettiğim şu tatlı tesadüfü sizinle paylaşmak isterim. 27/12/2018 tarihinde instagramda bir fotoğraf paylaşmıştım ve altında da şöyle yazıyordu: "Güvensizliklerimizi birbirimizle paylaşsaydık, taze fasulye ile C vitamininin, varlığı beslese bile yaşamı kurtarmadığını ve ruhu beslemediğini kendi kendimize söyleyebilmek için kendi aramızda bir araya gelebilseydik ne kadar iyi olurdu."

Kirpinin Zarafeti kitabından bir alıntı. Yıllar sonra kitabı alıp okuyorum ve tam da bu satırların altını çizerken o bahsettiğim fotoğrafımın altına bu satırları yazıp paylaştığımı anımsıyorum.Peki Kirpinin Zarafeti bize kimi ya da neyi anlatıyor?


Paris’in merkezinde, gösterişli bir apartmanda müzik, resim ve felsefe meraklısı Rus edebiyatı ve Japon sineması tutkunu Anna Karenina hayranı, Lev adında kedisi olan ve bir kirpi gibi dikenlerin arkasına saklanan 54 yaşında bir kapıcı kadın Madam Michel'ı.

Son derece zeki ve üstün yetenekli bir o kadar da içe dönük, ailesindeki tüm fertlerinden zıt karakterde; burjuvaziden nefret eden, neredeyse her konu hakkında bir fikri olan (büyümüşte küçülmüş), Japon kültürüne ilgi duyan ve 13. yaş gününde intihar etmeyi planlayan küçük bir kız çocuğu olan Paloma Josse'ı anlatıyor.Ayrıca bu iki özel utangaç insanı bir araya getiren ise, binaya yeni taşınan kibar Japon beyefendisi Mösyö Ozu oluyor.

Sessiz insanların zengin iç dünyalarında gelişen, göze çarpmayan güzellikleri yücelten, sınıflar ve nesiller ötesi bir dostluğu konu edinen Kirpinin Zarafeti, pek çok ülkede yayımlanmış, milyonlarca okura ulaşmış, zarif ve etkileyici bir roman.

Notlar:


Kitabın sonunda Chicago Sun-Times'ın ne demek istediğini anlıyorsunuz.

“Bütün büyük yapıtlar gibi bu hikâye de kalbinizi kıracak, ama bazen hayatın bu hüzne değeceğini anlamanızı, ya da hatırlamanızı sağlayacak.”

Kitap 2009 yılında "Yaşamaya Değer" (Le Hérisson) ismiyle sinemaya uyarlanmış.

Kitabı okuduktan sonra filmi izlemenizi öneririm. Böyle bir dost ile denk gelmek dileğiyle. Edebiyatla, kitaplarla, muhabbetle ve sevgiyle kalalım.


Comments


bottom of page