top of page

İsviçre'den İtalya'ya Doğru Uzanan Eşsiz Bir Yolculuk: Bernina Ekspress

İsviçre’nin şirin kasabalarından biri olan Chur'dan İtalya’nın sınır köyü Tiron’a doğru uzanan bu tren yolunda en büyük eşlikçiniz Alpler'in muhteşem panoramik manzarası olacaktır. Bahsedeceğimiz bu eşsiz tren yolculuğunu daha fazla insanın deneyimlemesi adına UNESCO dünyanın en iyi tren rotalarından biri olarak gösterilen Bernina Express’i Dünya Mirası kabul ederek koruma altına almış.

Dergimizin adı ve sembolü olan Karavan ile yolculuk yapmanın temel felsefesini bu tren yolculuğunda hissetmekteyiz. Ulaşılmak istenen noktadan ziyade hedeflenen şey, yolda olmak. Yol boyunca bolca etrafı seyre dalmanın, yolculuğu yavaşlatarak anı yakalamanın gerekli olduğunu siz değerli okurlarımıza aktarmayı bir borç biliriz. Geriye tren içerisinden -panoramik camların oluşturduğu pencereden- tuval üzerinde yer alan bir resimden öte olan manzarayı zihninize kazımak ve o anları fotoğraflamak kalıyor. Hiç bitmesin diyeceğiniz Bernina Express seyahati sizleri bekliyor.Bernina yolculuğu hakkında

Adıyla aynı doğrultuda hızlı bir yolculuk beklemek yanıltıcı olacaktır. Ortalama 45 km hızla giden tren yer yer durma noktasına gelerek 10 km hıza düşüyor. Böylelikle seyahat yaklaşık dört saat, yavaş ve panoramik manzaranın hazzını yakalamış şekilde sona eriyor. Yolculuğun önemli olan şey olduğu felsefesine dayanarak mümkün olduğunca süreci uzun ve detaylı yaşamayı amaç edinmişe benziyorlar. “İlham yolcukla başlar” diyen Karavan ekibi ile paralel düşüncede yer alınmış. Zannediyoruz ki Bernina Express yönetimi ve makinisti sıkı bir Karavan Dergi okuru.

1896 yılında yapımına başlanmış ve 1904’te hizmete açılmış tren hattı 156 km olmakla birlikte 196 köprü ve 55 tünelden geçmekte. Hat üzerinde 2253 metre yüksekliğe -Alp Grüm’e- çıktıktan sonra Alpler’in eşsiz manzarasını fotoğrafını çekmeniz için on dakikalık bir ara vermektedir. Ayrıca %7’lik eğime sahip rayların bulunduğu alan ile dünyanın en dik tren yolu olma unvanına sahiptir. Bernina Express, geçtiği Albula ve Bernina hattını kendisi kadar ünlü olan Glacier Express’i ile paylaşmaktadır.Yolculuk İçin Minik Tüyolar

Yolculuk vakti için Blogger arkadaşlarımızın deneyimlerini göz önüne alarak ilkbahar mevsiminin Bernina hattını kullanmak için en doğru vakit olduğunu düşünüyoruz. Bunu yeşilliklerle örtülü dağ ve vadi manzarası, beraberinde zirveye çıkıldıkça bizleri karşılayan karlı dağlar ve buzul gölleriyle aynı günde tüm mevsimleri yaşayabilecek olma fırsatıyla teyit edebiliriz.

Eğer koltuk seçme şansına sahipseniz trenin son vagonunda yerinizi almakta fayda var. Zira viyadük geçişlerinde tren ile birlikte eşsiz manzarayı fotoğraflayabilirsiniz. Bununla birlikte tren içerisindeki yeme-içme pahalılığından dolayı yolculuk öncesinde çantanızda yiyecek ve içecek buldurmanız sağlıklı olacaktır. Son olarak bilet kontrolüne karşın daima tren biletlerinizi el altında bulundurmanız halinde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bernina Ekspress için tüm koltuklar doluysa ve siz de bu eşsiz manzarayı deneyimlemekte ısrarcıysanız Bernina hattı için çeşitli lokal alternatifler bulunuyor. Tren istasyonunda birkaç saat sonrası içim makul fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Yalnız lokal trenler ve Bernina Express arasında birkaç farklılık bulunuyor. En bariz fark lokal trende panoramik cam yerine açılır kapanır pencere bulunuyor. Farklı bir perspektifte bakarsak Alpler’in temiz havasını hissetme fırsatı yakalıyorsunuz.


Comentarios


bottom of page