top of page

İnanılmaz Muzice: Detoks

Detoks… Son zamanlarda oldukça popüler olan, her ağızdan farklı bir sesin çıktığı, herkesin anlatacak çokça hikayesi olan terim. Peki sence detoks nedir? Durup birkaç saniye düşünmeni istiyorum. Bu sürede aklına sosyal medyada denk geldiğin hatta “Aa bir ara ben de yapayım bari,” deyip kaydettiğin reelsler, postlar geldi değil mi? Bir sürü farklı meyve-sebze kullanıp shakeler, sular, çorbalar hazırlanıyor. Şimdi haklarını yememek gerekiyor. 3 günde 5 kilo verdireni, 1 haftada 7 kilo verdireni… Seç-Beğen-Al…

Biraz hızlı bir giriş mi yaptık ne dersin? Hadi gel şimdi birlikte detoks dediğimiz uygulama gerçekte ne ona bakalım.

Detoks aslında detoksifikasyon teriminin kısaltmasıdır. Detoksifikasyon, vücudun kendini yabancı maddelerden arındırması demektir. Yani detoks, vücudumuzun kendini arındırmak için kendi kendine yaptığı bir işlemdir. “Vücudumuz bu işlemi yapıyorsa bizim yaptığımız detokslar ne oluyor?” dediğini duyar gibiyim. Detoks adı altında yaptığın bütün içecekler, çorbalar, sular yaptığın süre boyunca sana kilo verdiren ve bıraktığında da o kilolarını geri aldığın düşük kalorili bir uygulamadan ibaret aslında. Peki bu suların başka ne gibi vaatleri var?

1. Vücudumuzu toksinlerden arındırmak.

2. Mide ve bağırsaklarımızı dinlendirmek.

3. Kilo/ödem kaybı

Bu üç iddiaya bakacak olursak;

Vücudumuzu toksinlerden arındırmak vücudumuzun kendi kendine yaptığı bir işlemdir.

Mide ve bağırsaklarımızı dinlendirmek, Burada şöyle bir örnek vermek istiyorum. Nasıl spor yaparken çok nefes aldığımızda akciğerlerimiz yorulmuyorsa, mide ve bağırsaklarımız da her gün yiyip içtiklerimizi sindirmek ve boşaltmak için yorulmaz.

Kilo/ödem kaybı, Burada, yapılan detoks uygulamalarının düşük kalorili olduklarına dikkat çekmek istiyorum. Bu süreçte vücuttan bir miktar su ve yağ kaybı oluşur ama bu detoksun mucizesinden ziyade oluşan kalori açığından kaynaklı bir durumdur.

Detoks adı altında satılan ne kadar fazla ürün olduğunu fark ettiniz mi? Biz ne kadar çok alırsak bu oyuna o kadar destek oluyoruz aslında. Evet, kolay yoldan hızlı kilo verme fikri çok cazip geliyor. Ama bunu yaparken sağlığınızdan olabileceğinizi unutmayın. The Wellness Warrior olarak bilinen Jessica Ainscough’un kansere yakalanmasıyla kendini detoks yöntemleriyle tedavi etmek isterken kanserin geri dönülemez bir noktaya gelip 30 yaşında hayatını kaybetmesi vereceğim en çarpıcı örneklerden sadece biridir.

Toparlamam gerekirse eğer;

· Detoksifikasyon ya da detoks vücudumuzun kendi kendine yaptığı bir işlemdir.

· 3 günde 5 kilo verdiren tariflere güvenip sağlığınızdan olmayın.

· Eğer ama ben yapınca kendimi iyi hissediyorum diyorsanız diyeceğim yapın ama lütfen detoks kandırmacasına inananlar kafilesine katılmayın.

Unutmayın hızlı kilo kaybının yıkıntıları o an etkisini göstermese de ileriki yaşantınızda ani bir kalp kriziyle ortaya çıkabilir.

Anlatılacak daha nice doğrulara…


Kaynak:

1. Jessica Ainscough, Australia's 'wellness warrior', dies of cancer aged 30 [Internet]. the Guardian. 2021 [cited 28 February 2021]. Available from: https://www.theguardian.com/australia-news/2015/mar/01/jessica-ainscough-australia-wellness-warrior-dies-cancer-aged-30

2. İyi Beslen İyi Hisset 2021 Şubat aylık bülteni

3. Görsel: İyi Beslen İyi Hisset 2021 Şubat aylık bülten

Comments


bottom of page