top of page

İlkbaharın HüznüYunan mitolojisinin bereket tanrıçası olan Demeter’in tanrılar tanrısı olan Zeus ile olan kızları Persephone'nin lakabıdır “İlkbaharın Hüznü”. Aslında ilkbaharın tam tanımıdır karanlığın ve yeraltının tanrısı Hades’ten önce. Çok saf ve masum bir tanrıça olan Persephone çiçekler ve bitkilerle tanınır. Ormanda dolaşıp çiçeklerle ilgilenmeyi çok sever.

Yine bir gün Persephone ormanda çiçek toplarken Hades onu görür görmez vurulur ve inanılmaz bir aşk hissetmeye başlar. Ormanda dolaşmaya devam eden Persephone çok güzel ve harika bir rengi olan bir nergis görür ve ona bakar bakmaz hemen yanına gider. Nergisi tam sepetine koymak için koparırken yer yarılır ve aşkından bitap düşmüş Hades Persephone’yi kendi krallığına kaçırır ve onu oraya hapseder. Persephone annesini çok özler, gitmek ister ama Hades izin vermez. Bir süre sonra Persephone acıkır ve Hades’in sunduğu dört adet nar tanesini yer fakat kuralı bilmiyordur ve artık yeraltına tamamen aittir. Çünkü yeraltında iken bir şey yersen artık oraya aitsindir ve bir daha çıkamazsın. Bu sırada Persephone’nin annesi Demeter yukarıda çok üzülür. Kızını her yerde arar ama bulamaz ve dünya üzerindeki bereketini geri çeker. Dünyada topraklar kurur her yer kurak ve soğuk olur. Artık bu hüznü dünyada yaşar. Bu duruma daha fazla kayıtsız kalamayan Zeus, Demeter’e Helion aracılığıyla gerçeği anlatır ve Demeter üzüntüden dünyada insanlarla birlikte yaşlı bir kadın kılığında yaşamaya başlar.En sonunda Zeus bu gidişle insanların sonunun geleceğini anlar ve Demeter’e yardım etmek ister. Hades ile Demeter arasında anlaşma yaparlar ve altı ay annesinin yanında diğer altı ay ise kocasının yanında kalmasına karar verilir. Bunu iki taraf da memnuniyetsiz bir şekilde kabul etmek zorunda kalır. Başka çareleri yoktur.

Böylelikle İlkbaharın Hüznü annesinin yanındayken Demeter mutluluk ve coşkuyla her yeri yeşertir, toprağı verimlileştirir, her yerde çiçekler açar ve bu döneme insanlar ilkbahar ve yaz derler. Kocası Hades’in yanında kaldığında ise Demeter üzüntüsünden verimliliği azaltır. İnsanlar bu aylara da kış ve sonbahar derler. Böylece, bir yasak aşk mevsimleri oluşturur.

Comments


bottom of page