top of page

Gizemli Enstrüman Theremin


Theremin, kendisine temas edilmeden icra edilmesi sebebi ile işleyişini bilmeyenler tarafından gizemli bulunmuş ve merak uyandırmış bir enstrümandır. Rus fizik profesörü Leon Theremin tarafından 1919 yılında icat edilip 1928 yılında ancak patentini alabilmiştir. Dönemi için ilk elektronik enstrümanlardan sayılan theremin, mucidi tarafından Lenin’e sunulmuş ve Lenin tarafından çok beğenilerek altı yüz adet sipariş edilmiştir.


Nasıl çalındığına bakacak olursak enstrümanın kontrolü iki metal anten arasında sağlanan antenler ile aleti çalan kişinin ellerinin pozisyonunu algılayarak işler. Bir el ile titreşim dalgaları gönderilir, diğer el ile de sesin şiddeti ayarlanır. Gövdesine bağlı olan iki antene olan uzaklık ve yakınlığa göre sesler çıkaran bu alete elinizi tutmanız ses çıkarmasına yetecektir. Fakat bu enstrümanı başarı ile çalmak gerçekten büyük bir sabır ve konsantrasyon gerektirmektedir.
Kemanı andıran tınısı ile koyu soprano ses tonuna yakın olan theremin, gerilim filmleri için eşsiz bir enstrüman olmuştur. Keza Alfred Hitchcocks’un Spellbound filminde mistik gerilim duygusu theremin tınılarıyla yoğunlaştırılmıştır. Oldukça konsantrasyon isteyen bu enstrümanın icracısı pek bulunmamakla beraber dünyanın sayılı theremin sanatçılarından biri olan Cihan Gülbudak’ın icrasını dinlemenizi tavsiye ederiz.
Comments


bottom of page