top of page

Güzel Bir Yüz: Orion Takım Yıldızı

Orion takım yıldızı, bir elinde kırılmaz bir sopa diğer elinde de aslan derisi taşıyan bir erkek figürü olarak tasvir edilir. Yunan mitolojisine göre ise Orion, denizlerin tanrısı olan Poseidon ile Girit Kralı Minos’un kızı Euryale’nin oğludur.

Orion oldukça iyi bir cüsseye sahiptir. Bu iri yarı vücut da güzel bir yüzle tamamlanmıştır. Bu yakışıklılığı ile nam salan Orion birçok kadınla başı derde girmiştir. Ayrıca bu yakışıklılığın yanında da tanrılar tarafından verilen bazı özel yeteneklere sahiptir. Örneğin Poseidon oğluna deniz üzerinde yürüyebilme yeteneği vermiştir fakat bir kralın kızıyla yaşadığı sorundan dolayı cezalandırılmış ve kör edilmiştir.Bir gün kör olan Orion yardım aramaya çıkar. Demir tanrısı Hephaistos’un çekiç seslerini dinleyerek ona ulaşır. Orion Hephaistos’tan gözlerinin açılması için yardım ister. Demir tanrısı ona dünyanın doğusuna gitmesini ve doğan güneşin iyileştirici ışınları yüzüne vurduğunda yeniden görebileceğini söyler. Doğudaki Lemnos Adası'na doğru yola koyulan Orion'un burada gözleri yeniden açılır. Yine günlerden bir gün Tanrıça Artemis avlanırken Orion’u görür ve yakışıklılığına dayanamaz ona âşık olur. İlk görüşte âşık olan Tanrıça Artemis kendi kendine aldığı evlenmeme kararını hiçe sayarak Orion ile evlenmek ister fakat ikiz kardeşi Apollon bu adamla evlenmesini istemez. Ama Apollon ne yaparsa yapsın Artemis’i ikna edemez çözümü Orion’u öldürmekte bulur.Orion denize girmiş yüzerken Apollon’un aklına bir plan gelir. Orion kıyıdan o kadar uzaklaşmıştır ki kafası siyah bir nokta gibi gözükür. Apollon hemen ikiz kız kardeşi Artemis’i yanına çağırır ve o siyah noktayı gösterip vurabilir misin diye sorar. Artemis o siyah noktanın aşığı olduğunu bilmeden yayını gerer ve okunu fırlatır. Çok iyi bir nişancı olan Artemis hedefi tam on ikiden vurur. Böylelikle sevdiği erkeği öldürmüştür.

Bu ölüm, Artemis'i kahreder ve yaşamla olan bağı günden güne kopmaya başlar. Ay tanrıçası Artemis'in içindeki acı bir türlü dinmediği için ayın bu kadar soğuk, kasvetli ve cansız bir yer olduğu söylenir. Artemis, Orion'un cansız bedenini gümüşten yapılmış ay arabasına koyar ve kendi elleriyle gökyüzüne taşır. Sevgilisinin gökyüzündeki en parlak yıldız olabilmesi için en karanlık yeri seçer ve geceler boyu, parıl parıl parlayan Orion'u seyreder.Comments


bottom of page