top of page

Evgeny Grinko’ya Benzerliği ile Dikkat Çeken Azeri Sanatçı: Sərxan Alasgarlı

Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz Serkan Alasgarlı kimdir?

Merhaba, ben Sərxan Alasgarlı, 27yaşındayım. İktisat mezunuyum aynı zamanda keman çalmaktayım ve yaklaşık 5 yıldır mutfakta pastacı şef olarak çalışmaktayım.Müziğe olan tutkunuz nasıl başladı. Piyano ve keman çaldığınızı görüyoruz ama daha çok keman ve neden keman?

Müziğe olan tutkum çok küçük yaşlardan beri var fakat kemana başlamam 20 yaşımda oldu. Profesyonel anlamda olmasa bile (Müzik okulu bitirmedim). Üniversite bölümüm farklıydı ve mesleğim de farklı fakat bütün bunlar müzikle benim aramda engel olamadı. Neden keman? Öncelikle, nefesli enstrümanların sesini insan sesine benzetiyorlar; bana kemanın sesi insan sesi gibi geliyor. Mesela bir piyano eşliğinde çalınan keman performansında keman benim için vokal rolünü oynuyor. Keman çok eski, gizemli, hüzünlü ve aynı zamanda hoş. Bazen ihtiraslı bazen de heyecanlı bir enstrüman. İlgi duymamak mümkün mü sizce?
Keman size neyi ifade ediyor? Bu enstrüman ile diğerlerine göre özel bir bağ mı var aranızda?

Ya keman benim bir parçam ya da ben onun bir parçasıyım. Her ikisi de olabilir. Yaylı ve nefesli enstrümanları kendime daha yakın buluyorum ve açıkçası sebebini bilmiyorum. Keman zor bir enstrüman. Bildiğimiz gibi piyanoda tuşlar, gitarda perdeler, nefesli enstrümanlarda delikler var fakat yaylı enstrümanlara gelirsek hiçbir tuş veya bir başka şey yok. Bunun için iyi bir kulak ve müziği hissetmek gerekir. Yaylı enstrüman zor aynı zamanda da çok güzel bir deneyim.
Evgeny Grinko’yu sever misiniz? Açıkçası ona benzettik sizi. Benzetenler oluyor mu?

Evgeny Grinko’nun bestelerini tabii ki dinliyorum. Birkaç bestesini çalmışım. Türkiye’de birçok şehirde konser vermiş fakat Azerbaycan’a henüz gelmedi. Gelirse eğer canlı dinlemeyi çok isterim. Evet, benzetiyorlar. Bu konuda ilk değilsiniz.


Hangi müzik türü size daha çok etkiliyor? Azeri müziği hakkında bize bilgi verme şansınız var mı? Hangi enstrüman aletleri daha çok kullanılır ve nasıl bir müzik zevki vardır Azeri halkının?

Müzik evrenseldir bana göre. Bakıldığında ilk olarak klasik müzikten daha çok etkileniyorum ancak ruha dokunuyorsa; caz da pop da etnik şarkılar da dinlerim, ayırmam. Müzik içinde duygu barındırır, oradan size hitap eden bir kısım varsa artık ne türde olduğuna bakmıyorsunuz. Azerbaycan musikisine gelince muğam severim. Muğam, yakın doğu ülkelerinin ortak müziğidir aynı zamanda esrtada müziğini de severim. Klasiklerden besteciler olarak; Qara Qarayev, Üzeyir Hacıbəyov, Tofiq Quliyev, Hacı Xanməmmədov dinlerim. Muğamda genellikle dəf, kemençe, tar kullanılır ve vokalle birlikte ortaya müthiş bir derinlik, duygu aktarımı çıkıyor. Azeri halkının müzik zevki genellikle popüler kültürün katkısıyla pop gibi müziklerdir. Yine de kişiye göre değişiyor tabii ki fakat klasik müzik ve muğam yüzyıllardır kendi yerini olduğu gibi sabitliyor. Popüler müzik kültürü için aynı şeyi söyleyemeyiz.


Azeri-Türk müziğinin birbirine benzediğini düşünüyor musun?

Evet, tabii ki benziyorlar çünkü aynı kökenden ve birbirimize yakın coğrafyalardan olduğumuz için.


Sizi etkileyen ve ilham kaynağı olan sanatçılar veya herhangi bir şeyler var mı?

Müzik kendisi başlı başına etkileyici zaten. Bunun bir parçası olmak, müziğe eşlik etmek, küçük bir katkıda bulunmak, en basiti dinlemek bile bir katkıda bulunmak ve eşlik etmektir. Müzik, büyük bir motivasyon kaynağı ve daima ilerleyen bir varoluştur. Hiç durmaksızın... Ve bu büyük bir âlemde mutlaka benim gibi herkesin de bir ilham kaynağı olacak en az bir kişi veya bir eser vardır.
Herkesin mutlaka bir hayat felsefesi olur. Tıpkı mottolar gibi. Sizin de hayat felsefesi yaptığınız bir şey var mı?

Benim hayat felsefem dünyaya bir katkıda bulunmak. Ne iş yaptığımızın bir önemi yok, esas olan bütün canlılarla makroyu teşkil ediyor olmamız. Eğer hepimizin bir bütün olduğunu ve bütünün bir parçası olduğumuzu bilirsek o zaman hiçbir şeyi kırmamak, incitmemek, dağıtmamak için çabalarız ve yaptıklarımızla bütüne bir katkıda bulunabiliriz. Önce yoktuk sonra var olduk ve yine yokluğa doğru gidiyoruz. Bu küçücük ziyaretimizde insan olarak kalmak önemli olan.


Felsefeniz müziğinize yön veriyor mu peki?

Tabii ki yön veriyor. Müzik içten gelen bir şey sadece bedenle zihinle yapılacak bir şey değil.


Hiç besteleriniz oldu mu? Sanatınızı icra ederken ne tür duygular sizi ele geçirir?

Kendi bestelerim henüz yok ancak olabilir tabii ki de zamanla. Birkaç emprovizasyonlarım var şimdilik.


Müzikalite anlamında kendini nerede görüyorsun ve ileride nerede görmek istersin?

Bir orkestrada olmayı çok isterdim veya kendi bestelerimin olmasını…


Son olarak söylemek istedikleriniz?

Hiçbir enstrümana başlamak için geç değil. Yaşınız, mesleğiniz ne olursa olsun… Müzikle geçen her bir an bile değerlidir bazen günde yarım saat bile çalmanız, müziğe eşlik etmeniz, dinlemeniz bile çok verimli bir zamandır.

Son olarak size, ekibinize teşekkür ederim. İlginiz, merakınız, sanata olan bakış açınız için sizi seviyorum.


Saygı ve sevgilerle, hoşça kalın!


Comments


bottom of page