top of page

Bir Karavan Ailesi: Efsane Karavan Yollarda

Merhaba öncelikle bizimle bu röportajı kabul etmiş olmanıza çok sevindik. Sizi tanımak isteriz. Bize kendinizden bahseder misiniz? Kimdir Serdar Bilal ve Nihan Bilal? Karavanınızın bir ismi var mı?

Merhaba biz aslında doğma büyüme İstanbul’da yaşamız ve tanışmış iki insanız. İkimizin ortak noktası doğa sevmemiz. Serdar tekniker (usta), (Nihan )Güzel Sanatlar Görsel İletişim Tasarım mezunu.
Karavanınızın bir adı var mı? Karavanda yaşamaya nasıl karar verdiniz?
Deneyimlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

İlk çocuğumuzla beraber Efsane’ye (karavanımızın adı) sahip olduk. Onu yaptığımızda ilk çocuğumuz 1 yaşındaydı. Sonra İstanbul’da oturup yarı zamanlı karavanda gezmeye devam ettik. İstanbul Acıbadem’de bir daire aldık içini tadilat yaptık 3 ay sonra eve taşındık, ikinci gün biz uyurken eve hırsız girdi. Bu bizim kırmızı çizgimiz oldu, İstanbuldan göç kararı aldık. Bu zaman zarfında 3. bebeğimizi bekliyorduk. Dünya turu yapmak isterken bunu erteledik, daha çok zaman geçirmek için karavanla Ege’ye göç ettik. Tam zamanlı yaşamımız başladı karavanla.


Seyahat etmek sizin için ne ifade ediyor?

Özgürlük, yaşama hissinin tazelenmesi, hayat yolculuğunun anlam kazanması .
Seyahatlariniz sırasında karşılaştığınız en ilginç olay nedir? Unutamadığınız bir anı var mı?

Tabii, yolda kalmalarımız! Belki bu en zor yanı ama o karda bizim için macera ve beraberlik hissini güçlendiriyor. Kahramanmaraş deprem bölgesine tardımdan dönerken Kayseri Talas’ta aracımız dondu, mazot da dondu yolda kaldık, çok zor bir durumdu.Bugüne kadar nereleri seyahat ettiniz? Seyahate çıkmadan önce yaptığınız hazırlıkları anlatır mısınız?

Türkiye’yi Karadeniz ve Güneydoğu hariç gezdik. Oraları da tamamlayacağız. Yola çakmadan önceki hazırlıklar: Araç bakımı, suları doldurma, tuvalet boşaltımı, erzak depolama …


Karavanda yaşamaya ve seyahat etmeye yeni başlayan insanlara ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

İlk önce bir karavan kiralayıp deneyimleyin, ya da tam zamanlı yaşama geçmeden yarı zamanlı başlayın. Olduğunuz yerde karavanı koyup içinde yaşamakla, yolda karavanda yaşamak çok farklı. Daha zorludur. Bu zorlukları göze alırsanız başlayın. Unutmayın sonuçta karavan bir araç ve yürüyen bir ev. Mobil yaşamın güzellikleri kadar zorlukları da mevcut.İnsanların ilhamlarını merak ediyoruz, bu yüzden sormak istedik. İlhamınız nedir ve sizin için anlamı nedir?

Birbirimizi severek evlendik, hatta aşk ile. Seyahat etmeyi çok seviyoruz.

Evlendikten ve çocuk sahibi olma kararından sonra seyahat etmeyi bırakmak istemedik, aslında ilhamımız büyük ailemiz ve seyahat ederken beraber olabilme fikrimizden doğdu .


Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.Comentários


bottom of page