top of page

Bir Girişimci Hikayesi: Beyza Turgut

Öncelikle kısaca sizi tanımak isteriz, kimdir Beyza Turgut?

Tabii, Beyza Turgut Ankara Üniversitesi'nde Biyoloji lisansının son senesinde olan Biyokimyayı hallederse bu sene yüksek lisansına başlayacak taze bir girişimci adayı. Ankara aşığı bir Muğlalıyım, dört yıl sağlık lisesinde eğitim gördükten sonra kariyerime yaşam bilimleri alanında devam etmeye karar verdim ve biyoloji okumaya başladım. Geçtiğimiz ay da 22 yaşıma veda ettim.BioInnovation ilk girişim deneyiminiz mi?

Daha önce birçok girişimcilik fikrimiz oldu birçok yarışmaya katıldık bunların içinde uluslararası olanlar da vardı Türkiye İhracatçılar Meclisi gibi Türkiye'nin önemli kuruluşları da vardı. Ancak farklı sebeplerle hepsi sonlandı. Yani Bioinnovation için hayata geçen ilk girişim deneyimimiz demek daha doğru olur sanırım. Bioinnovation’ı kurarken anladık ki geçmişteki her yenilgi aslında bizi Bioinnovation’a hazırlıyormuş!Bize BioInnovation Yarışması’ndan bahseder misiniz? Nedir, nasıl ilerliyor, kimler katılmalı, değerlendirme süreci nasıl oluyor, fikir mi yoksa proje yarışması mı?

Elbette. Bioinnovation yaşam bilimleri alanında inovatif fikir ve ürün geliştirme yarışmasıdır. Yaşam bilimleri ve sağlık bilimleri alanında okuyan öğrenciler tıp, diş, eczacılık, kimya biyoloji aklınıza gelecek canlı ile uğraşan her disiplin aslında bizim hedef kitlemiz. Öğrencilik yıllarında aidiyet hissi çok önemli bir parametre bu yüzden üniversitelerini temsilen bir ekiple yahut takımlarıyla katılmalarını istiyoruz. Başvuran takımlar dört ay boyunca hem projelerini hem kendilerini geliştirecekleri eğitimler alıyorlar. Çok eğlenceli atölyeler, aktiviteler ve bootcampler düzenliyoruz. İlkinde on bir üniversite takım çıkarttı ve dört aylık online sürecin ardından birbirini hiç görmemiş on bir takım Ankara'da bir araya geldi ve elli saat boyunca aynı alanda projelerini uyumadan son hallerine getirdiler. Muazzam bir sinerji! Gece aktiviteleri, memleketinin meşhur yiyeceğini birbirine ikram etme, yöresel danslar... Muhteşem bir elli saatin ardından o dört aylık emeğin meyvelerini jüri kuruluna yapılan sunum ile taçlandırdılar. Akşamına da yatırımcı ve akademisyenler ile buluştukları muazzam bir gala ile süreci tamamladık. Ertesi gün ise Atamızın huzuruna çıkıp çelenk bırakma törenimizi gerçekleştirdik.


Şu an ise 2023'ün ilk yarısı için bioinnovation çalışmaları sürüyor. Bunlardan birisi Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşecek. On sekiz üniversitenin takımlarını bu sefer Trabzon'da ağırlayacağız. Diğeri ise Ankara özelinde sadece Ankara'daki üniversitelerin katılımına açık olacak. Ankara için partnerimiz Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi.

Değerlendirmeler ise projelerin her açıdan değerlendirilmesi ile oluyor. Jüri kurulunda hem akademiden hem özel sektörden kişilerin yanısıra inovasyon alanında yetkin, sosyal değerlerin gözetileceği, sanayiye uyarlanabilirlik, yatırımcı bulma potansiyeli açısından yani her yönüyle bir değerlendirme oluyor.

Projeye lisans yüksek lisans ve doktora sürecindeki öğrenciler katılabiliyor, beklentimiz sanayiye uyarlanabilir veya ticarileştirilebilir bir ürün çıktısı. Çünkü çıkan ürünleri ve projeleri katma değer olarak ülkemize kazandırmayı ve ekosistem için girişimci bilim insanları yetiştirmeyi hedefliyoruz.
Kuruluş sürecinde yaşadığınız zorluklar nelerdi?

Karşılaştığımız en büyük zorluk izinden gideceğimiz kimsenin olmamasıydı. Evet birçok yarışma var birçok konsept var ancak öğrencilerin bize güvenmesi ve hiç bilmedikleri bir konsept için kilometrelerce yol gelmeleri bizi tedirgin etmişti. Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmeye çalıştık ancak gözden kaçan şeyler de oldu elbette. Bunları da deneyim olarak cebe atıp devam ettik. Karşılaştığımız asıl en büyük sorun ise şuydu; tamamen ücretsiz bir yarışma bu. Dolayısıyla öğrencilerin yol masrafları bootcamp esnasında yemeleri içmeleri her şeyleri bizim sorumluluğumuzda. Bu sebeple sponsor ve yatırımcı bulmak hele de ilk defa gerçekleşecek bir etkinlik için bulmak inanılmaz zordu. Yaz boyunca altmış sponsorluk görüşmesi yaptık. Ekime geldiğimizde bize inanan ve güvenen sadece beş sponsor vardı. Onları hayal kırıklığına uğratmadığımız için mutluyuz.


Kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz?

Türkiye'nin farklı yerlerinde yaşayan ve farklı disiplinlerde okuyan yedi kurucu üye ile çıktık bu yola. İlkinin sonunda süreci görmüş ve birebir yaşamış ayrıca süreç içinde de gözlemlerimiz sonucu bizde iyi izlenim bırakan sekiz kişiyi daha ekibimize dahil ettik.BioInnovation yatırım aldı mı?

Bioinnovation'un iş modeli şu anda enzim substrat mantığı ile çalışıyor. Yani şöyle ki her bioinnovationda bir partnerimiz oluyor Lokman Hekim Üniversitesi Sağlık ve İlaç Teknoloji Merkezi gibi. Dolayısıyla bize birebir yatırım söz konusu değil ancak Bioinnovation'dan çıkan projelerin desteklenmesi ve yatırım alması şu anda bizim için daha öncelikli bir unsur. Tabii ilerleyen süreçte büyük yatırım beklentimiz de var görüşmelerimiz devam ediyor. Ancak bir yatırım himayesine girmek için şimdilik erken olduğunu düşünüyoruz sebebi de henüz kendimizi istediğimiz şekilde ekosisteme ispatlamamış olmamız. Evet varlığımız duyuldu ancak istediğimiz yankı henüz oluşmuş sayılmaz.


BioInnovation ilhamını nereden aldı?

Bioinnovation kurucu üyeleri olarak hepimiz farklı üniversitelerde farklı disiplinler okusak da (Biyomühendis, Eczacılık, Matematik, İstatistik, Genetik vb.) ortak noktamız hepimizin yaşam bilimleri ve sağlık alanına olan ilgimiz. Bizi kesiştiren noktaysa daha önce birçok yarışmaya katılmamız ve birçok proje yazmış olmamız ancak bunların çoğunun kendi alanımızdan uzak ve genelde mühendislik tabanlı projeler ve yarışmalar olması. "Neden sağlık ve yaşam bilimleri alanında da böyle bir şey yok?" Diye sorduğumuz esnada kendimizi "Neden biz yapmıyoruz ki" dernek bulduk. Ve yola çıktık. Şu an ki hayalimiz ise yirmi üç sene içinde Uluslararası arenada sesini çok iyi duyurmuş Yaşam Bilimleri ve Sağlık alanında özelleşmiş Türkiye'nin "Silikon Vadisi" olmak. Her şey hayal kurmakla başlar.


Eklemek istedikleriniz?

Son olarak şunu eklemek istiyorum; yaşımıza deneyimimize bakmadan sadece biraz hayal ve bolca tutkuyla çıktığımız bu yolda bize inanan, bizden desteklerini esirgemeyen ve hayallerimize ortak olan hocalarımıza "Bioinnovation Danışma Kurulumuza" ve bize inanan herkese teşekkürlerimizi sunuyorum. Ve tabii ki biricik ekibime...


Sizi tanımış olduğumuz için mutluyuz. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.


Comments


bottom of page