top of page

Bazı Kelimeler: Fernweh


Bazı kelimeler çok güzel. Tek kelimelik şiir gibi… Duyunca uzun süre etkisinde bırakan, keşfedilmeyi bekleyen o kadar anlamlı kelimeler var ki.

“Fernweh” benim için onlardan biri. Almanca kökenli bir kelime. “Fern” uzak, “weh” ise; acı, ağrı, sızı ve keder anlamlarına geliyor. Bu sözcükler bütünleşince “Fernweh” ortaya çıkıyor. Kelimeye genel olarak bakınca fiziksel bir acıyı ifade ettiği gibi, bir yandan da ruha dokunuyor. İnsanın kalbine işleyen düşüncelere daldıran gizemli bir yanı var. Fernweh, çevirilerde “uzak özlemi”, “uzak ülkeleri özleme” ve “yolculuk tutkusu” olarak karşımıza çıkıyor.

Peki nedir bu kelimenin anlamı?


Uzaklara duyulan özlem veya hiç bilinmeyen, gidilmemiş, görülmemiş yerlere karşı duyulan seyahat etme arzusu anlamına geliyor. Bu kelimenin beni neden bu kadar etkilediğini bana neyi, hangi duyguları hatırlattığını düşünüyorum. Bazen bazı anlarda nerede değilsem orada olmak isterdim. Sevdiğim, anlaştığım, bana iyi gelen insanlarla beraber olmak, kendimi nerede iyi hissediyorsam oraya gitmek isterdim. Bir yere gitsem diğer yerde aklım kalırdı. Kırıldığım, kendimi kötü hissettiğim anlarda ise bana iyi gelmeyen ortamlardan, herkesten, her şeyden uzaklara gitmek ve yalnız kalmak, kendime ait bir yerde olmak isterdim.


Sahi neredeydi bu uzaklar? Kaf dağının ardında mıydı masallardaki gibi? Uzak diyarlara gidenler hep mutlu oluyor muydu? Aradıkları huzuru bulabiliyorlar mıydı? Bilmiyordum. Çocukluğumda “Küçük Ayşegül” kitap serisi vardı. Ayşegül her bölümde farklı bir maceranın içindeydi. Okurken hayallere dalardım. Çocukken okuduğunuz bir kitabın, izlediğiniz bir dizinin ve filmin, dinlediğiniz bir şarkının içine kolayca dahil olabiliyorsunuz. Hayal kurmak o zamanlar çok kolay ve orada her şey yolunda gidiyor.


Bazı dönemler kendinizi bulunduğunuz yere ait hissetmezsiniz, nerede değilseniz orada daha iyi olacaktır her şey diye düşünürsünüz. Hayat çok karmaşık gelir, her yaş aldığınızda ve yeni başlangıçlara adım attığınızda daha da karmaşıklaşır. İşin içinden çıkamadığınız anlar olur. Bulunduğunuz şehirden, evden, okul ortamından, iş hayatından, çevrenizdeki insanlardan uzaklaşmak, yalnız kalmak, nefes almak istediğiniz dönemler olabilir. Konfor alanınızın dışına çıkıp yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak, yeni bir hayat kurmak isteyebilirsiniz.“Fernweh” sadece tek bir kelime gibi görünse de anlatmak istediği çok fazla ve derin bence. İnsanı düşünceler denizine sokuyor ve anlamlandırmaya çalıştıkça konu konuyu açıyor derinlere iniyorsunuz…Uzaklara gitme isteği nereden geliyor? İnsan hiç gitmediği, görmediği, bilmediği bir yere neden gitmek ister? Kimi, nereyi ya da hangi duyguları özler? Bulunduğu yerde neden mutlu değildir? Kimden, neyden ya da hangi duygulardan gitmek istiyordur? Peki gittiği yerde mutluluğu bulabilecek midir? Soruların cevapları sadece içimizde saklı. İçinizdeki o küçük çocuk da size tüm cevapları vermeye hazır…


Elimizde olmayan, değiştiremeyeceğimiz konuları olduğu gibi kabul etmeyi, hayatımızdan memnun olmayı, anda kalmayı başarabilirsek bize neyin iyi geldiğini bulur ve ona yönelirsek mutluluk da huzur da bizimle gelecektir. Aksi takdirde nereye gidersek gidelim bu gidişlerin bir sonu gelmeyecektir. Ben bu kelimeyi insanın kendine olan yolculuğu olarak anlamlandırdım. Hayat sonunu bilmediğimiz uzun bir yolculuk ve bize öğretmek istediği çok şey var diye düşünüyorum. Bu yolculuğun her anından keyif almak dileğiyle… Yolumuz açık aydınlık olsun.


Not: “Yolculuk Tutkusu” aynı zamanda bana karavanda yaşayan, seyahat eden insanları çağrıştırıyor. Kendimi bildim bileli karavan görünce gözümden kalpler çıkıyor. Nereye giderseniz gidin eviniz de sizinle geliyor, bu harika bir şey! Kitapların, sevdiğiniz şarkıların, kullandığınız bir enstrümanın, sevimli patili dostlarınızın, ruhunuza şifa olan muhabbetini sevdiğiniz bir arkadaşın, dostun, sevgilinin eşlik ettiği yeni yollar, yeni manzaralar keşfettiğiniz sonu maviye çıkan keyifli bir yolculuğa çıkmayı kim istemez. Hayal etmesi bile harika! Herkesin uzun yol şarkıları vardır. Ben de kendime uzun zamandır yapmak istediğim Spotify listemi yaptım. “Fernweh Yolculuk Tutkusu” bana enerji veren, modumu yükselten, iyi hissettiren, biraz nostaljik, biraz da günümüzden şarkılarla doluyor.


Bu şarkıyı da Karavan Dergi okurları için seçtim. Keyifli dinlemeler…Sevgiyle, muhabbetle kalalım.
Comments


bottom of page